Jak zdać egzamin PSM I

Prosta odpowiedź na pytanie z tytułu tego wpisu jest trochę niżej. Chciałbym jednak zacząć od innego pytania, nieco filozoficznego.

“Po co?”

Dlaczego chcesz zdać egzamin potwierdzający Twoją znajomość Scruma?

Wymagają go w CV?

To podstawa do szukania pracy jako Scrum Master?

Chcesz udowodnić sobie i innym, że znasz i rozumiesz Scruma?

Każdy powód jest dobry. Żaden nie jest wystarczający.

Ponieważ w moim interesie jest, żebyś przyszedł lub przyszła na szkolenie w Akademii Zwinności, to nie powinienem Cię odstraszać. Jednak chcę dbać o to, żeby nasi studenci opuszczali Akademię z umiejętnościami potrzebnymi w pracy Scrum Mastera, a nie pieczątką, za którą zapłacili.

Dlatego, jeśli certyfikat jest Ci potrzebny tylko w jednym z trzech wcześniej wymienionych powodów to możesz przygotować się do niego sam lub sama. Nasza pomoc nie jest Ci potrzebna. Będzie taniej. Chyba, że nie zdasz kilka razy.

Jak zdobyć certyfikat bez kursu?

To zależy o której certyfikacji mówimy. Na rynku istnieją dwa najbardziej poważane certyfikaty

- CSM (Scrum Alliance)
- PSM (Scrum.org)

Jeśli chodzi o CSM - nie da się. Do podejścia do tego egzaminu wymagane jest ukończenie kursu (koszt zależy od szkolącego i możesz znaleźć kursy w cenach od 350 do 900$). Ten certyfikat wymaga też odnawiania (płatnego).

W przypadku PSM od Scrum.org wystarczy opłata za egzamin 200$ (stan na 2024r.)


Przygotowanie się do egzaminu Professional Scrum Master I (PSM I) na własną rękę wymaga samodyscypliny i zorganizowanego podejścia. Mam dla Ciebie mini plan, który może Ci w tym pomóc:

Krok 1: Zapoznaj się z podstawami

1. Zrozumienie Frameworku: Zacznij od podstawowych koncepcji Scrum. Możesz znaleźć darmowe materiały edukacyjne na stronach takich jak Scrum.org.

 
2. Scrum Guide: Dokładnie przeczytaj i zrozum Scrum Guide. Jest dostępny za darmo zarówno w oryginale jak i w polskiej wersji językowej. Jest to oficjalny podręcznik zawierający wszystkie zasady i aspekty frameworka Scrum. Pamiętaj, żeby zawsze korzystać z najnowszej wersji SG, która zmienia się co kilka lat.

 
3. Scrum Guide z objaśnieniami: Możesz znaleźć w sieci (także po polsku) Scrum Guide z objaśnieniami. Przydaje się do zrozumienia tego, jak interpretują go jego twórcy.

Krok 2: Studiowanie i notatki

1. Powtarzanie: Czytaj Scrum Guide codziennie ze zrozumieniem. Możesz też posłuchać jak czyta go Krystyna Czubówna.

 
2. Robienie notatek: Podczas czytania, rób notatki. Zapisuj kluczowe pojęcia, definicje i zasady.

3. Oficjalne materiały Scrum Master Learning Path od Scrum.org

Krok 3: Praktyczne testy

1. Otwarte testy od Scrum.org: Rozwiązuj dostępne testy na Scrum.org, takie jak Scrum Open, aż zaczniesz osiągać wyniki na poziomie 100%. Płatny egzamin jest trudniejszy niż wersja próbna a pytania raczej się nie powtarzają 1:1.

 
2. Analiza pytań: Analizuj pytania i odpowiedzi, zwracając uwagę na to, dlaczego dana odpowiedź jest poprawna.

 
3. Przegląd błędów: Po każdym teście analizuj swoje błędy i sprawdź, które obszary wymagają dodatkowej nauki.

Krok 4: Aktywne uczestnictwo w społeczności - kto pyta, nie błądzi.

Networking: Dołącz do grup dyskusyjnych poświęconych Scrumowi. Dyskusje z innymi mogą dostarczyć cennych wskazówek i nowych perspektyw. W wielu większych miastach w Polsce są raz w miesiącu organizowane spotkania zwinnej społeczności.

Krok 5: Przygotowanie mentalne i logistyczne

1. Relaks: Postaraj się znaleźć czas i przestrzeń do zdawania egzaminu. Zadbaj o to, żeby nikt i nic Cię nie rozpraszało.

 
2. U mnie działa: Egzamin jest online, dlatego sprawdź swoje połączenie internetowe i inne aspekty techniczne. Egzamin jest w języku angielskim i jest ograniczony czasowo. Można korzystać z automatycznego tłumacza stron www (wtyczka google translator), jednak trzeba zwracać uwagę na niuanse językowe, których jest sporo na tym egzaminie.

Krok 6: Egzamin

1. Czytaj uważnie: Podczas egzaminu czytaj pytania i odpowiedzi uważnie. Zwracaj uwagę na to czy masz zaznaczyć jedną odpowiedź czy kilka, lub tylko te nieprawidłowe.

2. Oznaczaj trudne pytania, lub takie, na które nie masz pewności jak na nie odpowiedzieć. Wrócisz do nich na końcu testu.

 
3. Zarządzanie czasem: Miej na uwadze limit czasowy. 80 pytań w 60 minut, ale nie spiesz się. Odpowiadaj rozważnie. Do zaliczenia potrzebujesz mieć minimum 85% prawidłowych odpowiedzi.

Zawsze płacisz. Albo czasem, albo pieniędzmi

Jest inna droga. Niekoniecznie łatwiejsza, jednak może być szybsza i skuteczniejsza. Dzięki niej możesz lepiej przygotować się na to, co czeka Cię w codziennej pracy jako Scrum Master.

Oczywiście, że mówię o kursie Professional Scrum Master I (PSM I). Tak, możesz go kupić w Akademii Zwinności nawet teraz.

Szkolenie

Professional Scrum Master I

Czy szukasz rozwiązania, które pomoże Ci przygotować się do egzaminu PSM I?
Czy chcesz wiedzieć więcej o frameworku SCRUM
Chcesz zrozumieć jak Scrum działa?

Przygotuj się do lepszego zrozumienia frameworku SCRUM i zdaj certyfikat PSM I

Przewaga kursu Professional Scrum Master I (PSM I) nad samodzielną nauką

Uczestnictwo w akredytowanym szkoleniu nie jest wymagane do certyfikacji PSM. Jednak udział w takim kursie może zaoferować szersze, bardziej praktyczne spostrzeżenia poza samym zdaniem egzaminu.

To sposób na zwiększenie pewności, że dobrze rozumiesz zasady Scruma. Z mojej strony polecam łączyć obie rzeczy - kurs i samodzielną naukę. Stanie się naprawdę dobrym Scrum Masterem wymaga zanurzenia się w tym świecie i łączenia wielu dziedzin. Kurs bez praktyki i zbierania doświadczeń to też jest za mało. Jego największą zaletą jest uzbrojenie Cię w podstawową wiedzę, dzięki której ruszysz do przodu.

Kiedy przystąpić do egzaminu?

Tylko Ty możesz zdecydować, kiedy jesteś gotowy lub gotowa do przystąpienia do egzaminu. Zaufaj swojemu przygotowaniu i zrozumieniu Scrum. Jeśli dobrze radzisz sobie na testach praktycznych i masz pewność co do swojej wiedzy na temat Scrum Guide, prawdopodobnie to już ten moment.

Wbrew pozorom PSM I to nie jest trudny egzamin. Większość osób, które do niego podchodzą jest naprawdę dobrze przygotowanych i zdają go już za pierwszym podejściem.

Refleksja

Jeśli nie zdasz za pierwszym razem, nie zniechęcaj się. To tak jak trzykrotne oblanie egzaminu na prawo jazdy nie czyni Cię złym kierowcą w przyszłości. Zastanów się, zidentyfikuj obszary do poprawy i spróbuj ponownie. Ten proces dotyczy nie tylko egzaminu, ale też całej późniejszej działalności jako Scrum Master.

Kontynuacja

Professional Scrum Master I to początek przygody. Myślę, że po jego zdaniu przyjdzie Ci ochota na więcej.

PSM II już czeka.

Szkolenie

Professional Scrum Master II

Chcesz zwiększyć swoje szanse na zdanie certyfikatu PSM-A?
Pragniesz dowiedzieć się, co wyróżnia efektywnego Scrum Mastera?
Czy chcesz efektywnie działać w SCRUM?

Przygotuj się do lepszego zrozumienia frameworku SCRUM i zdaj certyfikat PSM-A


Leave a Reply

Your email address will not be published.